Aktualności


Życzenia wielkanocne

Zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych. Niech ten szczególny czas będzie okresem zadumy, wypoczynku i prawdziwej radości.


Wyjątkowe zdjęcia z 1875 roku

Najstarsze znane nam do tej pory fotografie przedstawiające Drohiczyn, pochodzą z książki "Dolinami rzek" Zygmunta Glogera wydanej w 1903 roku. Niestety takie zdjęcia są nienajlepszej jakości.

Jakiś czas temu Archiwum Narodowe w Krakowie udostępniło zdigitalizowane, duże zbiory dokumentów Zygmunta Glogera. Przewertowałem je z nadzieją, że może znajdą się wśród nich fotografie wykorzystane w książce, jednak bez skutku. Skontaktowałem się z Archiwum, gdzie potwierdzono, że takich zdjęć w tym zbiorze nie ma.

Niedawno trafiłem na inne krakowskie archiwum - Katalog zbiorów artystycznych i naukowych Polskiej Akademii Umiejętności. Wielka była radość, gdy po wpisaniu Drohiczyn moim oczom ukazały się trzy zdjęcia - trzy bardzo wyjątkowe zdjęcia. Dwa z nich znajdują się w książce "Dolinami rzek": wnętrze Kościoła ss. Benedyktynek oraz fasada Kościoła oo. Franciszkanów. Trzecia fotografia, do tej pory nieznana, front Kościoła ss. Benedyktynek z wraz z klasztorem. Klasztor znajduje się już w stanie agonalnym, ale możemy jeszcze zobaczyć jak wyglądał od frontu, czego do tej pory na żadnym innym zdjęciu nie dane było nam zobaczyć.


Zadbajmy o cmentarz żydowski w Drohiczynie

Fundacja Wspomagania Wsi szuka chętnych z Drohiczyna i okolic, którzy podjęliby się prac porządkowych oraz upamiętniających na miejscowym cmentarzu żydowskim.

Wszystkich zainteresowanych ratowaniem i porządkowaniem drohiczyńskiego cmentarza prosimy o kontakt mailowy z p. Moniką Mazurczak-Kaczmaryk: mkaczmaryk@fww.org.pl


Boże Narodzenie

Wszystkim wyznawcom prawosławia oraz grekokatolikom, życzę wiele radości i zdrowia, z okazji Świąt Bożego Narodzenia.


Boże Narodzenie

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, pragnę życzyć wszystkim:

Aby wszystkie dni w roku były tak piękne i szczęśliwe, jak ten jeden wigilijny wieczór.
Aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech,
a gwiazda Betlejemska prowadziła Was ku Żłóbkowi.