Aktualności


Pocztówka z Drohiczyna - 5. VIII. 1938

Od Pana Tomasza Nasiłowskiego otrzymałem skany dwóch widokówek z Drohiczyna za co serdecznie dziękuję. Obie można znaleźć w galierii zdjęć.

W tym miejscu chciałbym wyróżnić jedną z nich, ze względu na jej treść.


Wyjątkowe zdjęcia z 1875 roku

Najstarsze znane nam do tej pory fotografie przedstawiające Drohiczyn, pochodzą z książki "Dolinami rzek" Zygmunta Glogera wydanej w 1903 roku. Niestety takie zdjęcia są nienajlepszej jakości.

Jakiś czas temu Archiwum Narodowe w Krakowie udostępniło zdigitalizowane, duże zbiory dokumentów Zygmunta Glogera. Przewertowałem je z nadzieją, że może znajdą się wśród nich fotografie wykorzystane w książce, jednak bez skutku. Skontaktowałem się z Archiwum, gdzie potwierdzono, że takich zdjęć w tym zbiorze nie ma.

Niedawno trafiłem na inne krakowskie archiwum - Katalog zbiorów artystycznych i naukowych Polskiej Akademii Umiejętności. Wielka była radość, gdy po wpisaniu Drohiczyn moim oczom ukazały się trzy zdjęcia - trzy bardzo wyjątkowe zdjęcia. Dwa z nich znajdują się w książce "Dolinami rzek": wnętrze Kościoła ss. Benedyktynek oraz fasada Kościoła oo. Franciszkanów. Trzecia fotografia, do tej pory nieznana, front Kościoła ss. Benedyktynek z wraz z klasztorem. Klasztor znajduje się już w stanie agonalnym, ale możemy jeszcze zobaczyć jak wyglądał od frontu, czego do tej pory na żadnym innym zdjęciu nie dane było nam zobaczyć.


Zadbajmy o cmentarz żydowski w Drohiczynie

Fundacja Wspomagania Wsi szuka chętnych z Drohiczyna i okolic, którzy podjęliby się prac porządkowych oraz upamiętniających na miejscowym cmentarzu żydowskim.

Wszystkich zainteresowanych ratowaniem i porządkowaniem drohiczyńskiego cmentarza prosimy o kontakt mailowy z p. Moniką Mazurczak-Kaczmaryk: mkaczmaryk@fww.org.pl


Wojna polsko-bolszewicka - bitwa o Drohiczyn w 1920 roku

W rocznicę "Cudu nad Wisłą", warto wspomnieć o bitwie o Drohiczyn stoczonej podczas wojny polsko - bolszewickiej.

Zapraszam do artykułu


Nowe zdjęcia w galerii

Do galerii trafiły nowe zdjęcia. Pochodzą z rodzinnego albumu Pani Joanny Szelenbaum, z domu Bujno. <Przejdź do galerii>

Rodzicami Pani Joanny są Tadeusz Bujno (brat Edwarda Bujno) urodzony w 1920 roku w Drohiczynie oraz Zofia Bujno, z domu Śląska, urodzona w Kozienicach, a od 1930 roku mieszkanka Drohiczyna. Tutaj pobrali się i mieszkali do 1945 roku. Pani Zofia zmarła w maju 2016 roku, Pan Tadeusz mieszka obecnie w Warszawie.

Dziękuję Pani Joannie za udostępnienie zdjęć.