Aktualności


Zakon Rycerzy Chrystusowych – Bracia Dobrzyńscy – Bracia Drohiccy

Zachęcam do zapoznania się z artykułem "Zakon Rycerzy Chrystusowych – Bracia Dobrzyńscy – Bracia Drohiccy", którego autorem jest Karol Kamiński.


Ołtarz z kościoła pofranciszkańskiego

Król Zygmunt III sprowadził z Rzymu i ofiarował Franciszkanom ołtarz wraz z figurą Jezusa na krzyżu. Zakonnicy uznali jednak ołtarz za zbyt skromny i w kościele wybudowali marmurowy, pozostawiając tylko figurę. Drewniany ołtarz sprzedali do Ruskowa.

Po zamknięciu zakonu Franciszkanów, pop Baranowski sprzedał za 100 złotych i byka figurę Jezusa również do kościoła w Ruskowie.


Nowy dział na stronie - relacje z Drohiczyna

Nowy dział na stronie - relacje z Drohiczyna. Będą zamieszczane tam opisy wykonane przez osoby goszczące mieście.

Pierwszy zamieszczony tam tekst - fragment z pamiętników Juliana Borzyma, opisuje okres jego nauki w drohiczyńskim gimnazjum przypadający na lata 1852 - 1855. Relacjonuje on w nich, jak wyglądało przyjęcie do szkoły, pierwsze lekcje i codzienne życie ucznia. Nie brakuje również opisów samego Drohiczyna.


Ciekawostka

Wśród mieszkańców Drohiczyna istniało następujące podanie:

„Przy ustanowieniu granicy miasta, dano za warunek, że dokąd żniweczka od wschodu słońca do zachodu pożnie zagon, tam kończyć się będzie granica. Otóż miasto wynalazło taką dziewczynę, że tak daleko pocięła, aż po wieś Sieniewice i tu umarła. Na pamiątkę postawiono jej krzyż i pochowano na granicy. W razie jeżeli krzyż skutkiem starości zniszczeje, miasto zobowiązało się postawić na mogile nowy.”


Dwie nowe pieczęcie

Na stronie zamieszczone zostały zdjęcie dwóch nowy pieczęci. Są to pieczęcie drohiczyńskich zakonów: Franciszkanów oraz Sióstr Benedyktynek. Znajdują się one na dokumencie z 1817 roku.