Architektonischer Atlas von Polen


"Architektonischer Atlas von Polen" jest to niemiecka książka opublikowana w 1921 roku. Możemy w niej znaleźć wiele zdjęć polskiej architektury od wiejskich domków krytych strzechą, przez świątynie, po zamki i pałace. Wśród nich znajdziemy trzy zdjęcia z samego Drohiczyna oraz jedno z jego okolic.

Na początek zdjęcie drohiczyńskiego rynku:

Kolejne zdjęcie jest unikatowe, ponieważ do tej pory jest jedyną znaną fotografią przedstawiającą chór w Kościele Trójcy Świętej. Widzimy tam 10-cio głosowe organy datowane na początek XVIII wieku. Wg opisu z 1920 roku "organy stare, zużyte; strona zewnętrzna takowego malowana i częściowo złocona".

W galerii "Drohiczyn wczoraj i dziś" można zobaczyć porównanie tego zdjęcia z obecnym stanem Kościoła.

Zgodnie z opisem, "wiejską drogę" we wsi Łuzki. W okolicach Drohiczyna znajdują się dwie wsie o takiej nazwie: w gminie Jabłonna Lacka oraz w gminie Łosice. Ze względu na odległość od Drohiczyna, można założyć, że jest to ta pierwsza wieś. Zdjęcie z Łuzek jest bliskie naszemu miastu nie tylko ze względu na odległość. W przedwojennym Drohiczynie znajdowało się wiele tego typu zabudowań.

Zwiedzanie Drohiczyna z niemieckim atlasem kończymy zdjęciem Kościoła Wszystkich Świętych. To znany nam motyw frontonu tego kościołą. Z budynków klasztornych, z których cegły zostały rozsprzedane, zostały już tylko fragmenty.