Inwentarz kościoła z 1856 roku


Kościół Trójcy Świętej jest z cegły murowany, od strony wielkiego ołtarza zaokrąglony, długości 50, wysokości 37, szerokości 31. Kryty dachówką, a kopułka na kościele kryta żelazną blachą z żelaznym krzyżem. Drzwi w kościele na sześciu żelaznych zawiasach z zamkami wewnętrznymi, okien wyższych i niższych sztuk 34.  Ławek po obu stronach stolarskiej roboty 28, mniejszych w prezbiterium 2. Konfesjonałów snycerskiej roboty pozłacanych 2, stolarskiej roboty starych 4. Przy wielkich drzwiach chór na arkadzie opinający się, na którym zniszczone organy o dziesięciu głosach.

W kościele 9 ołtarzy, w których znajduje się obraz Św. Trójcy, po lewej ręce wielkiego ołtarza obraz Św. Antoniego Padewskiego, na drugiej stronie ołtarza obraz Ukrzyżowanego Zbawiciela. W ołtarzach zaś w kaplicy po prawej ręce obraz niepokalanego poczęcia N. M. P., Św. Józefa Oblubieńca, Św. Michała Archanioła i  Św. Stanisława Kostki. Wszystkie te obrazy farbą olejną są malowane dobrego pędzla. Ołtarze zaś wszystkie staroświeckiej snycerskiej roboty z różnymi snycerskimi ozdobami, w części malowane, a w części wyzłacane.

Chrzcielnica umieszczona w kościele po prawej ręce, stolarskiej i snycerskiej roboty, olejną farbę pomalowana ma dwa gradusy i ogrodzona barierką, w niej miedziane naczynie na wodę do chrztu. Nad chrzcielnicą szafka z zamkiem, w której znajdują się Święte Oleje do chrztu.

Naprzeciwko chrzcielnicy – ambona, stolarskiej i snycerskiej roboty na czarny kolor pomalowana, w niektórych miejscach pozłacana, na którą wchodzi się z kościoła. Na zewnątrz ambony są figury snycerskiej roboty: Pana Jezusa i czterech ewangelistów.

Kościół Trójcy Świętej kosztem i staraniem dzisiejszego proboszcza został znacznie zreperowany. Mianowicie na dachu dano nowe belki i łaty dane nowe, wewnątrz wybielony i pomalowany, a z zewnątrz otynkowany.