Aktualności


Relacja Antoniego Piotrowskiego z wizyty w Drohiczynie -1904

Dwa ogromne kościoły — wielki gmach drohiczyńskiego liceum w gruzach — paręset domków drewnianych w gąszczu ligustru — wszystko to na ogromnej górze nad Bugiem — to Drohiczyn — straszliwy upadek cywilizacyi, która była.

Dziwno nam, że upadła Palmira, stubramne Teby, Babilon i Niniwa, a w naszych oczach idzie w gruz niedawna cywilizacja.

Co minuta niemal obrywa się jedno sklepienie, wzniesione trudem wielu pokoleń, świadek zdrowych dążeń kulturalnych. Pokrzywa i łopian porasta gruzy wspaniałych gmachów, z których pokolenie naszych dziadków czerpało wiedzę. Żyd kupuje cegły ze świątyń do budowy domu, który może będzie rozsadnikiem wstecznictwa, brudu i zarazy moralnej. Słońce oświeca spokojnie i majestatycznie tę nędzę, tak samo, jak oświecało potęgę, tylko zamiast uwydatniać czyste kontury potężnych murów, oświeca kałuże smrodliwego błota i nędzne osty.Bohaterscy wychowankowie drohiczyńskich szkół

W niedzielę, 10 czerwca 2018 odbyła się rekonstrukcja historyczna – pokaz walk polskiego podziemia niepodległościowego z oddziałami NKWD i UB.

Warto przy tej okazji zapoznać się z tekstem Pana Zenona Skrzypkowskiego, o tym jak wielu patriotów, zasłużonych w walkach za Ojczyznę, ukształtowały Drohiczyńskie szkoły.


Architektonischer Atlas von Polen

"Architektonischer Atlas von Polen" jest to niemiecka książka opublikowana w 1921 roku. Możemy w niej znaleźć wiele zdjęć polskiej architektury od wiejskich domków krytych strzechą, przez świątynie, po zamki i pałace. Wśród nich znajdziemy trzy zdjęcia z samego Drohiczyna oraz jedno z jego okolic.


Pocztówka z Drohiczyna - 5. VIII. 1938

Od Pana Tomasza Nasiłowskiego otrzymałem skany dwóch widokówek z Drohiczyna za co serdecznie dziękuję. Obie można znaleźć w galierii zdjęć.

W tym miejscu chciałbym wyróżnić jedną z nich, ze względu na jej treść.