Aktualności


Porównanie planu Drohiczyna z 1887 roku, z aktualnymi mapami Google

Przedstawiam porównanie planu Drohiczyna z 1887 roku, z aktualnymi mapami Google. W prawym górnym rogu znajduje się suwak, którym można zmienić poziom przeźroczystości nałożonego planu.

http://www.drohiczyn.info/mapa/1887/


IV turniej rycerski - Śladami Braci Dobrzyńskich

W dniach 30 - 31 sierpnia odbywał się w Drohiczynie turniej rycerski - "Śladami Braci Dobrzyńskich". Zapraszam do przejrzenia fotorelacji.


Zakon Rycerzy Chrystusowych – Bracia Dobrzyńscy – Bracia Drohiccy

Zachęcam do zapoznania się z artykułem "Zakon Rycerzy Chrystusowych – Bracia Dobrzyńscy – Bracia Drohiccy", którego autorem jest Karol Kamiński.


Ołtarz z kościoła pofranciszkańskiego

Król Zygmunt III sprowadził z Rzymu i ofiarował Franciszkanom ołtarz wraz z figurą Jezusa na krzyżu. Zakonnicy uznali jednak ołtarz za zbyt skromny i w kościele wybudowali marmurowy, pozostawiając tylko figurę. Drewniany ołtarz sprzedali do Ruskowa.

Po zamknięciu zakonu Franciszkanów, pop Baranowski sprzedał za 100 złotych i byka figurę Jezusa również do kościoła w Ruskowie.


Nowy dział na stronie - relacje z Drohiczyna

Nowy dział na stronie - relacje z Drohiczyna. Będą zamieszczane tam opisy wykonane przez osoby goszczące mieście.

Pierwszy zamieszczony tam tekst - fragment z pamiętników Juliana Borzyma, opisuje okres jego nauki w drohiczyńskim gimnazjum przypadający na lata 1852 - 1855. Relacjonuje on w nich, jak wyglądało przyjęcie do szkoły, pierwsze lekcje i codzienne życie ucznia. Nie brakuje również opisów samego Drohiczyna.