Aktualności


Ciekawostka

Wśród mieszkańców Drohiczyna istniało następujące podanie:

„Przy ustanowieniu granicy miasta, dano za warunek, że dokąd żniweczka od wschodu słońca do zachodu pożnie zagon, tam kończyć się będzie granica. Otóż miasto wynalazło taką dziewczynę, że tak daleko pocięła, aż po wieś Sieniewice i tu umarła. Na pamiątkę postawiono jej krzyż i pochowano na granicy. W razie jeżeli krzyż skutkiem starości zniszczeje, miasto zobowiązało się postawić na mogile nowy.”


Dwie nowe pieczęcie

Na stronie zamieszczone zostały zdjęcie dwóch nowy pieczęci. Są to pieczęcie drohiczyńskich zakonów: Franciszkanów oraz Sióstr Benedyktynek. Znajdują się one na dokumencie z 1817 roku.


Życzenia Wielkanocne

W ten dzień Świąt Wielkiej Nocy pragnę wszystkim złożyć moc najserdeczniejszych życzeń, dużo zdrowia, szczęścia, miłości bliskiej osoby, smacznego jajka i mokrego dyngusa.


Lista dobrodziejów klasztoru franciszkańskiego

Na stronie zamieszczony został do pobrania w pliku PDF artykuł "Lista dobrodziejów klasztoru franciszkańskiego w Drohiczynie z lat 1678-1783". Autorem tekstu jest dr Tomasz Jaszczołt, któremu dziękuję za udostępnienie artykułu do publikacji.


Bawół na pieczęciach Drohiczyna

Żubr w herbie Drohiczyna pojawił się dopiero w XX wieku. Od czasu otrzymania praw magdeburskich do rozbiorów Polski, zwierzęciem które znajdowało się w pieczęciach miejskich był bawół.