Aktualności


Zygmunt Szmit - pierwszy burmistrz Drohiczyna

Zygmunt Szmit - pierwszy burmistrz Drohiczyna, archeolog. Była to bardzo zasłużona postać dla naszego miasta. Na stanowisku burmistrza miasta w ciągu jednego roku oka­zał niezwykłą inicjatywę i zdolności organi­zacyjne, doprowadził bowiem do założenia w swym mieście gimnazjum, szkoły rolniczej, biblioteki i łaźni, zorganizował opie­kę nad żebrakami, rozpoczął akcję w sprawie odbudowy kolegium popijarskiego, założył muzeum miejscowe o charakterze regionalnym.

Największa pasją Zygmunta Szmita była archeologia i to dla niej zrezygnował ze stanowiska burmistrza.


Nowe zdjęcia na stronie

Przez najbliższe 20 dni, zaczynając od 5 marca, codziennie w godzinach wieczornych, na stronie będzie się pojawiało nowe zdjęcie.

Za udostępnienie zdjęć dziękuję Panu Antoniemu Odorczukowi.


Pochodzenie nazwy Drohiczyn

Na stronie zamieszczony został obszerny artykuł "O nazwie Drohiczyn" Marii Karpluk. Autorka dokonuje w nim analizy nazwy Drohiczyn, starając się przy tym odkryć pochodzenie nazwy miasta.

Zapraszam do lektury.


2 miejsce w konkursie WWW

Miło jest mi poinformować, że strona www.Drohiczyn.info zajęła II miejsce w konkursie WWW organizowanym przez forumweb.pl.

Wyniki konkursu można zobaczyć pod tym adresem.


Tabernakulum z XVIII w. wróciło do katedry

Przed świętami Bożego Narodzenia do kościoła katedranlnego po konserwacji wróciło zabytkowe tabernakulum. Było ono częścią głównego ołtarza pochodzącego z początków XVIII wieku, a zniszczonego przez wojska sowieckie podczas II Wojny Światowej. Wraca na swoje miejsce po ponad 60-cio letniej nieobecności.

W tabernakulum, co jest bardzo interesujące, górna część jest obrotowa. Można ten element ustawić tak by wierni widzieli płaskorzeźbę przedstawiającą ostatnią wieczerzę, złotą wnękę, srebrną wnękę oraz złoty krzyż.

Niestety w tej chwili większą część tabernakulum zasłania tron biskupi. Dobrze było by, gdyby ten piękny i cenny zabytek został bardziej wyeksponowany, jak to miało miejsce w przedwojennym wystroju kościoła Trójcy Przenajświętszej.