Aktualności


Pochodzenie nazwy Drohiczyn

Na stronie zamieszczony został obszerny artykuł "O nazwie Drohiczyn" Marii Karpluk. Autorka dokonuje w nim analizy nazwy Drohiczyn, starając się przy tym odkryć pochodzenie nazwy miasta.

Zapraszam do lektury.


2 miejsce w konkursie WWW

Miło jest mi poinformować, że strona www.Drohiczyn.info zajęła II miejsce w konkursie WWW organizowanym przez forumweb.pl.

Wyniki konkursu można zobaczyć pod tym adresem.


Tabernakulum z XVIII w. wróciło do katedry

Przed świętami Bożego Narodzenia do kościoła katedranlnego po konserwacji wróciło zabytkowe tabernakulum. Było ono częścią głównego ołtarza pochodzącego z początków XVIII wieku, a zniszczonego przez wojska sowieckie podczas II Wojny Światowej. Wraca na swoje miejsce po ponad 60-cio letniej nieobecności.

W tabernakulum, co jest bardzo interesujące, górna część jest obrotowa. Można ten element ustawić tak by wierni widzieli płaskorzeźbę przedstawiającą ostatnią wieczerzę, złotą wnękę, srebrną wnękę oraz złoty krzyż.

Niestety w tej chwili większą część tabernakulum zasłania tron biskupi. Dobrze było by, gdyby ten piękny i cenny zabytek został bardziej wyeksponowany, jak to miało miejsce w przedwojennym wystroju kościoła Trójcy Przenajświętszej.


Nowa funkcjonalność

Aby nikomu nie umknęły nowo dodane zdjęcia, na stronie pojawiła się nowa funkcjonalność. Od kilku dni można było zobaczyć na stronie głównej trzy ostatnio dodane zdjęcia. Od dziś znajduje się tam również odnośnik do strony gdzie prezentowane jest 15 ostatnio zamieszczonych fotografii.

Liczę, że jeszcze bardziej ułatwi to wszystkim korzystanie ze strony.


Plan rozwoju strony

Co w niedalekiej przyszłości pojawi się na stronie? W planach mam dodanie informacji o ważnych osobach związanych z Drohiczynem. Pojawi się także lista wszystkich zabytków oraz kilka map okolic Drohiczyna i planów samego miasta.

Oczywiście na bieżąco będę zamieszczał wszystkie nowo zdobyte informacje.