Murowany zespół późnobarokowy składający się z kościoła Wszystkich Świętych i opasującego świątynię z trzech stron klasztoru. Wzniesiony w latach 1734-1738 z funduszu braci: Wiktoryna i Marcina Kuczyńskich.
szczegółyW 1555 r., dzięki darowiznom mieszczańskim, wybudowany został nowy, murowany kościół Trójcy Świętej. Rozmach, z jakim go wzniesiono, świadczy o zamożności fundatorów. Z datków mieszczańskich wybudowano uposażenie Altarii Niepokalanego Poczęcia NMP oraz wzniesiono ołtarz.
szczegółyJezuici odbudowali spaloną rezydencję i kościół, wznieśli konwikt dla ubogiej szlachty (1699 r.), zbudowali nowy kościół (1696-1706), wystawili gmach kolegium (1747 r.). Zakonnicy wpierw zorganizowali w Drohiczynie szkółkę parafialną, później kolejno rozszerzano program nauczania o gramatykę, poetykę, retorykę, teologię moralną, filozofię. Oficjalnie rangę kolegium rezydencja jezuicka w Drohiczynie zyskała w 1747 roku.
szczegółyDrohiccy franciszkanie podjęli się budowy kościoła w ostatnim ćwierćwieczu XVII wieku. Jego architektura i bogaty wystrój wewnętrzny na który składało się między innymi dziesięć stiukowych ołtarzy oraz niezwykle piękna kaplica Matki Bożej Loretańskiej.
szczegółyBudową nowego, murowanego klasztoru zajął się gwardian Antoni Dąbrowski w 1738 roku. Głównym fundatorem był chorąży ziemi bielskiej Marcin Kuczyński. Prace przy wznoszeniu i wyposażeniu klasztoru trwały do roku 1750.
szczegółyJakub Ciecierski podstoli drohicki i jego żona Konstancja z Kuczyńskich oraz spokrewnieni z nimi Chądzyńscy ufundowali w 1792 roku przy drohiczyńskim rynku unicką cerkiew Świętego Mikołaja. Wybudował on również klasztor przy cerkwi, przybyłym do Drohiczyna Bazylianom.
szczegółyPrzy ul. Świętojańskiej znajduje się kapliczka wnękowa z drewnianą XVIII-wieczną figurą św. Jana Nepomucena. Murowana z cegły, otynkowana kapliczka na planie prostokąta ma boczne ściany zwieńczone belkowaniem i ożywione prostokątnymi płycinami. Rzeźba stoi w głębokiej, odcinkowo zamkniętej wnęce. Nieznany jest autor rzeźby. Nawiązująca do baroku figura odbiega kunsztem od XVIII-wiecznych fundacji średnioszlacheckich drewnianych rzeźb św. Jana na Podlasiu.
Cmentarz w Drohiczynie został założony w pierwszej ćwierci XVI wieku. Położony jest poza miastem, ok. 2 km na południowy wschód od jego centrum, po północnej stronie drogi biegnącej wzdłuż rzeki Bug, na wzniesieniu ze skarpą.
szczegółyDom wybudowany w 1905 roku.
Przed wojną - masarnia Szymanowicza
Schron od ognia bocznego. Uzbrojenie 2x76,2 mm.
Uzbrojenie 2xCKM
Uzbrojenie 2xCKM
Uzbrojenie: działko p.pancerne 45 mm, 1xCKM, 1xRKM
Uzbrojenie: 3 działka p.pancerne 45mm.
Uzbrojenie 2xCKM, 1xRKM.
Uzbrojenie 2xNPS-3
Uzbrojenie: działko p. pancerne 45mm, 1xCKM
Uzbrojenie: dwie armaty 76,2 mm, 1xRTM
Uzbrojenie: 2xCKM, 1xRKM.
Cerkiew z XVII wieku, rozebrana przez Rosjan w 1940 roku.
szczegółyBudynek z XVIII wieku. Zburzony przez Rosjan podczas II Wojny Światowej.
szczegółyZabudowania klasztorne zostały rozebrane w 2. poł. XIX w.
Kaplica wystawiona na cmentarzu, z rozebranej Cerkwi drewnianej Zabuzkiej. Zniszczona podczas II Wojny Światowej.
szczegółyWysadzony przez Niemców podczas II Wojny Światowej
Zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego.
szczegółySynagoga spłonęła 22 czerwca 1941 roku.
szczegółyPod koniec XIX w. cerkiew Św. Trójcy już nie istniała. Na jej miejscu znajdował się pamiątkowy drewniany krzyż. Cele zakonne, służące po likwidacji klasztoru za mieszkanie dla proboszcza, w tym czasie nie były już zamieszkane. Świątynia została rozebrana zapewne w 2. poł. XIX w.
szczegółySpłonęła w wielkim pożarze miasta w 1805 roku.
szczegółyMonaster przestał istnieć w 1813 roku, kiedy powódź zniszczyła jego zabudowania.
szczegółySpłonął w wielkim pożarze miasta w 1805 roku.
Most w Drohiczynie istniał przez ponad 40 lat w „złotym wieku" tego miasta, czyli połowie XVI w.
szczegóły