Relacje


Julian Borzym - nauka w Drohiczynie

Autorem relacji, przedstawionej w tym artykule, jest Julian Borzym urodzony 6 lub 7 stycznia w Wierzbowiźnie. Pochodzi ona z pamiętników, sporządzonych przez tego szlachcica zapewne pod koniec XIX wieku.

W przytoczonym tekście nie możemy spodziewać się języka w pełni reprezentatywnego dla polszczyzny ogólnej XIX wieku. Pamiętnik jest w dużym stopniu odzwierciedleniem odmiany regionalnej języka polskiego. Pozostawiona w oryginale ortografia oddaje ówczesny stan pisowni. Występują tu elementy specyficzne dla XIX-wiecznego sposobu pisania.

Przytoczony na tej stronie, fragment z pamiętników Juliana Borzyma, opisuje okres jego nauki w drohiczyńskim gimnazjum przypadający na lata 1852 - 1855. Relacjonuje on w nich, jak wyglądało przyjęcie do szkoły, pierwsze lekcje i codzienne życie ucznia. Nie brakuje również opisów samego Drohiczyna.

czytaj więcej ...

Antoni Piotrowski - spotkanie z poszukiwaczem starożytności

Antoni Piotrowski (1853-1924) — polski malarz, rysownik, ilustrator, urodził się w Nietulisku, zmarł w Warszawie. Naukę rozpoczął w roku 1869 w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, poznając równocześnie technikę drzeworytu pod okiem Michała Elwiro Andriollego. Dzięki honorariom za zamieszczane w warszawskich czasopismach ilustracje, mógł pozwolić sobie w 1873 na wynajem pracowni w Hotelu Europejskim wraz z Józefem Chełmońskim oraz Stanisławem Witkiewiczem. Od 1875 roku był stałym rysownikiem "Tygodnika Ilustrowanego". Dzięki otrzymanemu stypendium lata 1875-1877 spędził w Akademii monachijskiej m.in. u Wilhelma Lindenschmita Młodszego, następnie kształcił się u Jana Matejki w Krakowie. Po studiach wyjechał na cztery lata do Paryża. Po powrocie zamieszkał w Krakowie urządził własną pracownię gdzie udzielał lekcji malarstwa m.in. Oldze Boznańskiej i Helenie Modrzejewskiej.

W latach 1885/1886 przebywał w Bułgarii jako rysownik-korespondent pism angielskich i francuskich, dokumentujący wojnę bułgarsko-serbską. Namalował cykl obrazów batalistycznych dla Galerii Narodowej w Sofii i zrobił karierę jako portrecista arystokracji, malował m.in. księcia Aleksandra Battenberga, który za zasługi dla narodu Bułgarskiego nagrodził go Orderem Św. Aleksandra II Klasy. Do Bułgarii jeździł jeszcze kilkakrotnie. W 1890 był na Krecie, w 1897 i 1903 wyjeżdżał na Bliski Wschód, skąd nadsyłał korespondencję i rysunki z wojny grecko-tureckiej. Od 1900 stale mieszkał w Warszawie, ale podróżował jeszcze do Monachium i Kijowa.

czytaj więcej ...